Wentylacja w salonie jest taka sama jak w sypialni z e2

Zastosowanie wentylatorów e2 jest preferowane w pomieszczeniach mieszkalnych, w których zazwyczaj pracują równolegle dwa urządzenia. Dlatego zawsze należy zainstalować parzystą liczbę wentylatorów, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu. e² działa tak samo jak regeneracyjny wymiennik ciepła. Element rekuperatora ładuje się w podobny sposób jak akumulator – energią cieplną w procesie odwracalnym – i przenosi ciepło do powietrza dostarczanego z zewnątrz. Wentylator z odzyskiem ciepła wykazuje bardzo niskie zużycie energii elektrycznej wynoszące tylko 1,4 W w trybie obciążenia podstawowego (0,09 W/m3/h) i emituje ledwie słyszalny dźwięk na poziomie 16,5 dB(A).

Wentylacja łazienek, toalet i kuchni za pomocą ego:

Wentylatory ego opracowano w celu lepszego dostosowania e2 do wentylacji łazienek, toalet i kuchni. Praca w parach nie jest konieczna, ponieważ dwa niewielkie e2 w ego zapewniają wlot i wylot powietrza z odzyskiem ciepła.  ego  działa tak samo jak regeneracyjny wymiennik ciepła. Element rekuperatora ładuje się energią cieplną tak samo, jak dobrze znany e2. Ciepło jest rozdzielane pomiędzy 2 wentylatory, dzięki czemu nawiew i wywiew zachodzą jednocześnie. Praca drugiego urządzenia nie jest konieczna. System można przełączyć na tryb wywiewu, w którym jest usuwana bardzo duża ilość powietrza (przepływ: 45 m3/h) w celu umożliwienia świeżemu powietrzu szybkiego wlotu do pomieszczenia (np. toalety lub łazienki).

W przypadku pomieszczeń bez okien należy zainstalować odpowiedni system wentylacji wywiewnej (np. typu Silvento), ponieważ systemy e²/ ego nie mogą być podłączone do szybów ani rurociągów.

Wynika to z konstrukcji urządzeń i niestety nie da się tego wyeliminować. 

e2 ego

 

 

 

 tabela e2 i ego

 Porównanie wentylacji bez regulacji z modelem odzysku ciepła dla domu wolnostojącego

 rysunki Lunos

Wynik obliczeń

Przy zastosowaniu e2 w połączeniu z systemem wentylacji wywiewnej AB 30/60 obciążenie grzewcze jest mniejsze o 15% a straty ciepła przez wentylację o 43% (oszczędność 57 %). Obliczenia strat cieplnych wykonuje zazwyczaj wykwalifikowany projektant, który na podstawie oszczędności określonych w %oblicza w wymiarze finansowym, ile w ciągu roku może zaoszczędzić właściciel.

Założenia do przykładu obliczeniowego:

Obszar wentylowany: 124,90 m2, kubatura pomieszczeń wentylowanych: 312,25 m3, średnia wysokość pomieszczeń: 2,50 m, normalna temperatura wewnątrz i na zewnątrz: Θi = 20°C i Θa=-12°C, nowo zbudowany dom wolnostojący, standard KFW70, współczynnik przepływu ciepła (wartość U): ściana zewnętrzna U = 0,16 W/m2K, okno U= 1,10 W/m2K, dach U= 0,20 W/m2K, płyta podstawy U=0,23 W/m2K.